POWRÓT do poprzedniej strony

Logo Centrum Zabawy i Edukacji Karuzella

 

Z okazji Dnia Pszczół zachęcamy wszystkich do podjęcia działań, które pomogą im przetrwać. Co warto dla nich zrobić?

  • W ogrodzie, na tarasie lub na balkonie posadź rośliny miododajne.
  • Załóż na swojej posesji łąkę kwietną, a jeśli to niemożliwe pozostaw chociaż fragment nieskoszonego trawnika.
  • Powieś na drzewie domek, z którego będą korzystać dzikie pszczoły i inne owady trudniące się zapylaniem roślin.
  • Nie wypalaj łąki!

 

15 maja 2022

20 MAJA – ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ 

W jednym z poprzednich odcinków pisaliśmy o miodzie i zachęcaliśmy, by na stałe wprowadzić go do swojej diety. Tym razem naszym tematem są pszczoły, które zasłużenie doczekały się swojego dnia w kalendarzu. Zasłużenie, ponieważ są jednym z najbardziej pożytecznych zwierząt dla przyrody i dla nas - ludzi.

To właśnie pszczoły, które słyną z pracowitości (kiedy chcemy kogoś pochwalić, mówimy przecież, że jest pracowity jak pszczoła), przetwarzają nektar kwiatowy roślin miododajnych i niektóre wydzieliny występujące w liściach drzew na ceniony od wieków miód. Dodatkowo wytwarzają inne produkty wykorzystywane przez człowieka, na przykład wosk pszczeli czy propolis (kit pszczeli). Lista korzyści wynikających z obecności pszczół jest znacznie dłuższa: wpływają korzystnie na florę na łąkach, w ogrodach i w lasach, bo zapylając kwiaty i niszcząc szkodniki, przyczyniają się do rozwoju kwiatów i drzew.

W Polsce żyje około 470 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych. Wszystkie żywią się pokarmem roślinnym, ich przysmakiem są rośliny miododajne - te o kolorowych kwiatach i intensywnej woni kwitnące między marcem a październikiem. Niestety naukowcy biją na alarm, że populacja pszczół zmniejsza się, co wkrótce może doprowadzić do groźnych skutków, a przyczyną tego problemu jest w dużej mierze działalność człowieka.

Icons made by www.flaticon.com/authors/smashicons

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Strona utworzona przez 

www.karuzella.edu.pl