dlaczego trzeba  o niej pamiętać i regularnie ją  pić? 

POWRÓT do poprzedniej strony

Logo Centrum Zabawy i Edukacji Karuzella

15 stycznia 2022

WODA W OKRESIE  ZIMOWYM 

W sezonie wakacyjnym bardzo dużo mówi się o tym, aby pić odpowiednie ilości wody ze względu na upały. Jednakże nawadnianie organizmu istotne jest nie tylko latem. Spadek temperatur w okresie jesienno - zimowym również zwiększa zapotrzebowanie organizmu na wodę, a jej niedobór może skutkować wieloma problemami zdrowotnymi.

 

Zimą dzieci powinny pić tyle, ile latem. Suche powietrze (mroźne na dworze i ciepłe w domu) podrażnia błony śluzowe i bezpośrednio wpływa na odporność. Drapie w gardle i kręci w nosie. Woda nawilży od wewnątrz i złagodzi drobne podrażnienia. Sprawnie działające śluzówki są pierwszą linią obrony przed drobnoustrojami.

 

Nawadnianie organizmu jest kluczowe przy infekcjach przebiegających z wysoką gorączką, których zimą nie brakuje. Walczący z infekcją organizm potrzebuje wody, by uzupełniać ubytek płynów, a gdy u malucha rozkręci się katar, picie wody pomoże go rozrzedzić i łatwiej będzie czyścić nos oraz pozbyć się infekcji.

 

W okresie zimowym zmienia się również ciśnienie, co często wywołuje przemęczenie i pogorszenie nastroju. Regularne nawadnianie organizmu korzystnie wpływa na zdrowie dzięki zawartym w wodzie makro- i mikroelementom. Następuje poprawa koncentracji i przypływ energii.

 

Woda nawadnia najbardziej efektywnie, ale należy pamiętać, że do bilansu płynów wliczają się również między innymi zupy, koktajle czy owoce. Jest w czym wybierać.

 

Icons made by www.flaticon.com/authors/smashicons

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Strona utworzona przez 

www.karuzella.edu.pl