Oczywiście żłobek/przedszkole to miejsce, gdzie dziecko uczy się zachowań społecznych, rozwija się i nabywa nowe kompetencje, nie zawsze jednak rezultaty tego procesu będą od razu ujawniały się poza placówką. Może być także odwrotnie: wspomniane rezultaty będą szybko widoczne w domu, a w żłobku/przedszkolu trzeba będzie na nie poczekać dłużej.

mgr Michalina Kulczykowska

Żłobek i przedszkole to miejsca, w których dzieci przede wszystkim oddają się zabawie, spędzają czas z rówieśnikami oraz odpoczywają. To naturalne, że rodzicom, których dzieci na wstępie płaczą i wyrażają niechęć do pozostania w placówce, trudniej może być w to uwierzyć, jednak moje doświadczenia pokazują, że zwykle czas oraz odpowiednie zachowanie opiekunów i rodziców jest w stanie sprawić, że dzieci przyzwyczajają się do funkcjonowania w nowych warunkach.

Trzeba jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne, co innego lubi, w innym tempie się rozwija, a także w inny sposób funkcjonuje w placówce. Każdy człowiek, a więc też dziecko, jest najlepszym przewodnikiem samego siebie. Dzieci, zachowując się w określony sposób, dążą do tego, by w danej chwili poczuć się dobrze i komfortowo. Przy okazji warto podkreślić, że zupełnie naturalne jest również to, że dzieci mogą zachowywać się odmiennie przebywając w żłobku/przedszkolu, a inaczej w środowisku domowym. My dorośli również inaczej funkcjonujemy w miejscu pracy, wśród przełożonych czy współpracowników, a inaczej w domu wśród najbliższych nam osób.

19 stycznia 2023

Problemy związane z adaptacją – część pierwsza

Adaptacja w nowym miejscu (żłobku, przedszkolu) jest trudnym okresem dla wielu dzieci, ale też, a może przede wszystkim, dla wielu rodziców.

Niejednokrotnie byłam świadkiem, kiedy dzieci śmiało wchodziły do sali zajęć, natomiast ich rodzice zakłócali ten moment, niepotrzebnie przedłużając pożegnanie. Jak długo może trwać oswajanie się z nowa sytuacją i co może je ułatwić? Pierwsze, co przychodzi mi na myśl, to przede wszystkim współpraca rodziny dziecka z kadrą placówki. Najkrócej mówiąc, chodzi o wzajemne zaufanie obydwu stron. Warto, aby rodzic pamiętał, że pracownicy placówki to osoby, które wiedzą, w jaki sposób zająć się ich dzieckiem i mimo że mają pod opieką kilkoro dzieci, każdym zajmują się z równą uwagą i zaangażowaniem.