Dobre Przedszkole Warszawa – Program

Dobre Przedszkole Warszawa – Program

5/5 (22)

Dobre Przedszkole Warszawa – Program Czyste Przedszkole 😉

Jako jedyni na Woli i pierwsi w Warszawie przystąpiliśmy do Programu Czyste Przedszkole, Czysty Żłobek 😉

Jako jedyni otrzymaliśmy certyfikat.

Placówka, która przystąpi do Programu ma obowiązek dbać o czystość powietrza cyklicznie ozonując pomieszczenia. Przedstawiciele Programu będą kontrolowali wypełnianie zobowiązania w każdej Placówce, która otrzyma certyfikat.

„Czyste Przedszkole, Czysty Żłobek” to projekt prozdrowotny kierowany do Dyrekcji Przedszkoli i Żłobków oraz Rodziców Dzieci uczęszczających do tych Placówek. Współpracujemy z Lekarzami oraz Centrami Medycznymi.

Projekt ma na celu zmniejszyć zachorowalność wśród Dzieci z Przedszkoli i Żłobków oraz wśród Kadry głównie poprzez ozonowanie pomieszczeń i tym samym eliminację wirusów, bakterii i grzybów. Zapraszamy na stronę Programu 🙂

Dobre Przedszkole Warszawa, certyfikat Programu Czyste Przedszkole

Co warto wiedzieć o ozonie? / Dobre Przedszkole Warszawa

Ozon nie jest sztucznym środkiem chemicznym – występuje naturalnie w środowisku. Spotykamy się z nim po każdej burzy z piorunami. Ozon jest całkowicie neutralny dla naszego zdrowia, pod warunkiem przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Podczas dezynfekcji nie należy wchodzić do pomieszczenia.

Ozon jest doskonałym środkiem antyseptycznym. Ozon nie maskuje przykrego zapachu, tylko skutecznie dezynfekuje i usuwa jego źródło.

Ozon jest szkodliwy dla ludzi i zwierząt w wysokich stężeniach lub gdy jest wdychany dłuższy czas. Ozonowanie należy przeprowadzać z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności. Bardzo ważne jest, aby zabiegi ozonowania były wykonywane poprzez odpowiednio wyposażony i wyszkolony personel.

Ozon ma bardzo intensywny zapach i jest wyczuwalny zanim będzie w stanie komukolwiek zaszkodzić. Przebywanie w ozonowanych pomieszczeniach jest dozwolone tylko i wyłącznie w kontrolowanych warunkach tj stężeniach nie wyższych niż 0,2mg/m³.

Ozon ulega naturalnemu rozpadowi, dlatego ozonowanie jest bezpieczne, jednakże wymaga przestrzegania prostych zasad np. wietrzenia pomieszczenia po wykonaniu zabiegu. Zaleca się nieużytkowanie ozonowanych pomieszczeń do 2 godzin po przeprowadzeniu ozonowania.

Dwa serca od Dzieci, tablica, Dobre Przedszkole Warszawa

 

Co usuwa ozon? / Dobre Przedszkole Warszawa

Grzyby i pleśnie. Grzyby są powodem zapleśnienia ścian i zapachu stęchlizny. Wywołują też różne choroby w organizmach ludzi, zwierząt i roślin. Zagrzybienie jest najczęstszym powodem nieprzyjemnych zapachów z układów klimatyzacji. Ozon niszczy nie tylko same grzyby, ale również zarodniki i formy przetrwalnikowe skutecznie neutralizując zapachy przez nie wytwarzane.

Ozonowanie usuwa zapachy pochodzenia organicznego i nieorganicznego (w tym również zapach dymu tytoniowego) niszcząc lotne cząstki, które przenoszą zapachy. Ozon nie kryje nieprzyjemnych zapachów lecz je usuwa.

Drobnoustroje. Bakterie i wirusy są powodem wielu zakażeń i chorób. Działanie bakterii jest przyczyną rozkładu produktów spożywczych, które wydzielają przy tym nieprzyjemną woń. W zetknięciu z ozonem bakterie, wirusy i ich przetrwalniki ulegają zniszczeniu nie powodując więcej zagrożenia.

Roztocza należą do saprofitów, czyli organizmów odżywiających się martwą i złuszczoną materią organiczną. Występują więc tam, gdzie najczęściej przebywamy. Mogą być przyczyną ataków astmy czy alergii. Już niewielkie stężenie ozonu powoduje śmierć roztoczy i przeciwdziała ich rozmnażaniu.

Pyłki kwiatowe. Pyłki mogą powodować alergie, podrażnienia oczu, gardła czy nosa. Pod wpływem ozonu zawarte w pyłkach kwiatowych alergeny tracą swoje niepożądane właściwości.

Substancje toksyczne substancje zawarte w materiałach budowlanych. Są to związki szczególnie niebezpieczne przy długotrwałej inhalacji ich oparów, a niektóre z nich posiadają właściwości rakotwórcze. Ozon powoduje rozpad pierścienia węglowego substancji zawartych w rozpuszczalnikach, lakierach organicznych, klejach itp. – niweluje ich zapach i szkodliwe działanie na organizmy ludzi i zwierząt.

Insekty i gryzonie. Ozonowanie pozwala pozbyć się wszystkich insektów typu karaluchy, prusaki, pająki, mole oraz gryzoni typu myszy, szczury (insekty i gryzonie wyczuwając ozon opuszczają dane pomieszczenie).

Tlenek węgla (czad). Tlenek węgla powstaje przy niecałkowitym spalaniu (na przykład gazu ziemnego). Jest to substancja bardzo niebezpieczna, silnie trująca, bezwonna. W kontakcie z ozonem czad utlenia się do znacznie mniej niebezpiecznego dwutlenku węgla. / Dobre Przedszkole Warszawa